fotosy.eu

Fotosy.eu
- o galerii Coppermine

Google
 

Galeria Coppermine
Galeria jest niezależna od systemu. Współpracuje z CMS Joomla, PostNuke (moduł pnCPG).

Kronika instalowania galerii Coppermine

  • Wstęp
  • Instaluję
  • Zwiedzam panel administratora
  • Tworzę galerię

Wstęp

Co mam?

Co chcę mieć?

Instaluję

czwartek, 12 lipca 2007, 03:50

Na serwerze odszukuję pakiet Fantastico i sprawdzam, jakie mają galerie do zainstalowania. Mój host oferuje 3 galerie, w tym Coppermine, którą już kiedyś rozpatrywałam jako coś fajnego na moje potrzeby. OK.
Sprawdzam jeszcze wersję - 1.4.10 - najnowsza ze stabilnych (jest beta 1.4.12). Cóż, usiłuję zaoszczędzić czas transferu i instaluję tę galerię z serwera. Podaję folder (/foto), nazwę admina i hasło, a instalator sam tworzy bazę danych z tym użytkownikiem. Na koniec dostaję e-mail z danymi instalacji. Odszukuję jeszcze w necie krótki przewodnik po polsku.
Wchodzę na stronę - ekran 1. W porządku. Poprzednie próby (chyba przed pół rokiem i na innym serwerze) kończyły się wersją angielskojęzyczną, do której nie mogłam dobrać pakietów polskojęzycznych. Ale... Przede wszystkim muszę podmienić logo - Coppermine jest OK., ale to jest moja galeria. Poza tym - muszę wypełnić tę stronę treścią. Zaczynam od zalogowania się (jako Admin, ofkorz). Niestety, coś zasłabło mi połączenie. Świta...

4:24

Daję sieci odpocząć. Muszę zrobić ładny baner-logo. Potrzebny mi będzie primo - jako winieta, jako szyld mojej strony, a secundo - do reklamy. Najlepiej, gdyby udało mi się zrobić kilka podobnych: - na stronę główną, - na stronę gazetkową, - na stronę galerii - na stronę tłumaczeń - na stronę Zdrowie - na stronę Blog Halusi - na stronę Ptaki - na stronę Szałas na Rusince Chyba za dużo rozmaitości chcę ujednolicić... J

4:29

Nadal łącze stoi. Idę obejść obejście.

Zwiedzam panel administratora

4:35

Ale ziąb! Moje 3 termometry pokazują od +5,1 do 9,0oC. Jest pierwsza połowa lipca.
Zebrałam trochę lawendy rosnącej pod drzewkami w sadzie - będzie dłużej kwitła. Jej zapachu nie lubią mszyce. A ja nie lubię mszyc. Teraz cała pachnę lawendą. Leżeć i pachnieć...
Ruszył internet.
No to się loguję. Włączyłam "Zapamiętaj mnie".
Menu znaczne się rozrosło - ekran 2.

Zaczynam po kolei: pierwsza pozycja menu to Ustawienia - ekran 3.
Dużo tego jest. Rozwijam opcje po kolei: ekrany od 4 do 12.
Tu na razie się zatrzymuję, bowiem znalazłam miejsce na podanie ścieżki do moich galerii, które mam już na serwerze - ekran 12. Help podpowiada mi:

The album directory

This is the base directory for your "Image Store". The path is relative to the main directory of the script. You can use ../ in the path to move-up one level in the directory tree. You can not use an absolute path there ("/var/my_images/" will not work) and the album directory must be visible by your web server. This setting mustn't be changed if you already have files in your database. If you do so, all references to your existing files will break. Czyli chyba mogę napisać tu ../obrazki
Oglądam jeszcze inne opcje. Np. Akceptowane typy filmów

Allowed movie types
"ALL" will result in all allowed movie file types to be uploaded. If you want to restrict the allowable file types to certain extensions only, enter a slash-separated list of extensions, e.g. wmv/avi/mov. Note that being able to display a movie requires that the cpg-user have the necessary codecs properly configured on their computers to display the movie file, e.g. if you allow the file type mov, the user who wishes to view the file will need to have Apple's Quick-Time plug-in installed. Also note that avi is just a container for different codecs - this means that a computer which is capable of playing movie1.avi may not be capable of playing movie2.avi if those files have been encoded with different 'avi' codecs. [cpg1.3.0 or better required]

Na razie tym się nie zajmuję.
Klikam Zapisz nowe ustawienia, czekając, czy przyjmie takie parametry. Przyjął. Powiedział: "Ustawienia galerii zostały zaktualizowane". W porządalu.
W folderze obrazki mam cała strukturę obrazkowych folderów. Co więc dalej?
Zacznę od folderu obrazki/fotobene/ - tam mam zdjęcia Bartka, do których Dorota w Krakowie prawie codziennie zagląda...
Przejrzałam jeszcze opcje z poprzednich ekranów, zmieniłam prefiksy i kilka drobnych opcji.
Ad rem, bo już

5:20

Oj, coś łącze hamuje mi z lekka.
Dobieram jeszcze tzw. motywy - z pierwszej piątki nic mi nie pasuje. Oglądanie jest bardzo niewygodne - muszę zmienić motyw i przejść przez 3-4 ekrany do następnego. Każdy ekran to chwila odczekania na załadowanie strony.

Tworzę galerię

5:46

OK. Biorę się za zdjęcia Bartka.
Najpierw tworzę kategorię: Góry.
Potem tworzę album w tej kategorii: 2005 - Turbacz.
Teraz chciałabym przenieść tu zdjęcia...
Zaplątałam się. Już widzę, co zepsułam: wpisałam ..obrazki/ zamiast ../obrazki/ i nie trafił mi do foldera, ale założył swój o nazwie '..obrazki' - bez sensu. A teraz - proszę, cała bateria moich folderów się odnalazła!

6:24

Wybieram fotobene/duze/ i klikam OK. Wczytuje miniaturki bartkowe. Ale... komunikat:

Uwaga: skrypt nie może pisać w tym katalogu, musisz zmienić jego uprawnienia na 755 lub 777 zanim dodasz pliki!

Kiedy ja nie chcę więcej dodawać. Zaznaczam wszystkie i klikam "Wstaw wybrane pliki". Błąd: Nie wybrano albumu.
Wróciłam, wybrałam album 2005-Turbacz i ponawiam: Wstaw wybrane pliki.
Pomyślał chwilę i wystukał przy każdym zdjęciu OK. Hurra! Mam pierwszy album z 22 zdjęciami.
Klikam podgląd miniatur i... zgłupiał: wyświetlił mi nazwy w ramkach.
Klikam album - to samo. Podmienił zdjęcia napisami. Nie wiem, co jest grane.
Zmieniam schemat: może ten się rozsypał?
Przyjrzałam się dokładniej: on wczytał mi pliki tekstowe! Teraz wyświetla nazwy.txt - idiota.
Albo nie on, tylko ja. Pokazał mi listę plików - ale to był początek, tylko opisy. A ja durna wzięłam je i dodałam. Chyba pójdę spać, bo już słońce dawno wstało:

6:46

Dobranoc (dobrydzień).

piątek, 13 lipca 2007, 1:04

Uruchomiłam dzisiaj domenę http://fotosy.eu - a właściwie na serwerze przestali grzebać w tym miejscu, bo drugiej domeny - http://gazetka.eu - nadal nie mogę tu odpalić.
Nie wiem, czy inwestować czas i energię w serwer shou.pl, do którego obecnie przypisana jest moja trzecia domena http://gazetka.waw.pl, czy też zacząć tę zabawę na serwerze superserwer.pl, który wcale nie jest super (przynajmniej na razie, ale dałam im szansę).
Jest jeszcze inne wyjście: dokupić za 80 dych serwer na stronie active24.pl. Kuszące, bo obiecują na zawsze... Ale to później. Nie mam za co.
Na razie mam już mało czasu na uruchomienie galerii na shou.pl, bo 18-VII kończy mi się serwer klatka.pl i zniknie cała część fotoreportaży z mojej strony! Do tego nie chcę dopuścić.
No to wracam do wczoraj rozgrzebanej galerii Coppermine.
Odszukałam login z hasłem, loguję się.
Znowu drażni mnie logo. Muszę je podmienić.
Nazwa pliku - site_logo.png. Wymiary - 300 x 75 pikseli. Ale to potem.
Wracam do galerii z Turbacza. Album jest dostępny od razu z 1. strony, klikam więc "Edytuj pliki".
Serwer zamyślił się. Powolutku i dostojnie ściąga następną stronę.

(W międzyczasie stwierdziłam, że zakończyła się kumulacja Szczęśliwego Numerka - ktoś wyjął 844.527,40 zł. Ech, miało być dla nas!)

No, ściągnął. Zaznaczam wszystkie pliki i każę je skasować. Zatwierdzam. No i? Tego nie lubię:

Błąd krytyczny
Katalog '../obrazki/fotobene/duze/' jest zabezpieczony przed zapisem. Pliki nie mogą być skasowane.

Sprawdzam na dysku (ftp), może rzeczywiście?
Chmod 755 zamieniam na 775, czyli dodaję uprawnienia grupy (może jako administrator galerii jestem jakąś grupą?). Ponawiam próbę kasowania.
No więc, albo pomogła zmiana uprawnień, albo fakt, że usunęłam wszystko z poziomu Właściwości albumu, a nie z poziomu zdjęć. W każdym razie album jest pusty. Zaczynam więc ładowanie zdjęć od początku.

1:43

Najpierw jednak usuwam z tego foldera wszystkie pliki nie graficzne. Przesuwam je do podfoldera /Opisy.
Potem polecenie "Wsadowe dodawanie plików". Otworzyłam podwójne okno, które mówi najpierw "Wybierz katalog", aby nieco niżej się poprawić "proszę wybrać katalog". Szukam /fotobene - jest! W nim folder /duze też jest.
Ale coś nie tak - w oknie Folder ścieżka jest na popielato. Klikam jednak OK. No tak, pokazał wszystkie miniaturki, ale mam komunikat:

Uwaga: skrypt nie może pisać w tym katalogu, musisz zmienić jego uprawnienia na 755 lub 777 zanim dodasz pliki!

No to zmieniam chmod w FileZilli na 755 (okazało się, że jednak zrobiłam się grupą, ha!).
Odśwież stronę. Niby OK., ale... Wybrał również pliki tekstowe z podfoldera /Opisy. Muszę je pojedynczo odznaczyć.
A nie, są tu zbiorcze zaznaczniki, takie pólka pod kolumną. No to fajnie. Już jest zaznaczone, co trzeba. Rozpoczynam dodawanie plików. Pojawia się niemiły komunikat:

Proszę czekać, dodawanie plików może zająć dłuższą chwilę.

Jakby u mnie cokolwiek trwało krótko. 22 zdjęcia - i to niewielkie. Niech nie przesadza. Wczoraj tyle samo zrobił przez moment. Chyba coś jest nie tak. W rubryce Rezultat pojawiły się krzyżyki zamiast objaśnień.
No to klikam "obrazek zastępczy". Teraz komunikat jest o wiele bardziej lakoniczny:

Nie można stworzyć miniatury lub zdjęcia pośredniego.

Ale dlaczego?
Kurczę, może nie ten folder wskazałam? Jeszcze raz. Mam teraz do wyboru 3 opcje na dole ekranu: Edytuj pliki, Ustawienia albumu, Podgląd miniatur. Wybieram drugą. Otwieram ekran 13 (dzisiaj jest trzynastego!).
Wyraźnie album jest pusty.
Klikam u góry "Wsadowe dodawanie plików". Na ekranie 14 wyraźnie widać, że ścieżka jest mało zachęcająco popielata. Klikam jednak OK. Albo nie. Jest tam jakiś Help? Jest znak-zapytak po nieuprzejmym "Wybierz katalog". Klikam tam. Otwieram okno z angielskiego pliku pomocy, rozdzialik 4.11 o ładowaniu obrazków/plików.
Wynika z niego, że jako ważny Admin, do jednoczesnego ładowania wielu plików powinnam stosować kopiowanie przez FTP (tak było), a potem batch dodawania, dostępny tylko mnie.
Kurczę, ale to właśnie ten batch mi źle działa.

2:28

Zrobiłam kolację.
Wynika, że niby wszystko robiłam, jak trzeba. To nie może być prawda. Tłumaczę więc dokładniej rozdzialik 4.11:

4.11

Ładowanie obrazków/plików Zaleca się, żeby Admin Coppermine do jednoczesnego ładowania wielu plików korzystał z FTP. Za pomocą programu FTP utwórz folder wewnątrz folderu /albums/...
No właśnie. A ja usiłuję wyjść na zewnątrz foldera Coppermine. Chyba z tym sobie nie radzi. Spróbuję więc przesunąć folder zdjęć z \Obrazki do \albums. Jak mi się uda wejść do File Managera shou.pl...
Udało się (to serwer shou.pl, który niedawno na Allegro zmienił właściciela!). Tam cały folder /obrazki skopiowałam do /albums. Mam tam 5GB, więc co mi tam.

3:07

No i wracam do początku.
A nawet wcześniej: muszę zmienić ustawienia, w których wyłaziłam z foldera galerii. Teraz jestem w /albums/ i tu muszę skierować poszukiwania nowych zdjęć: do albums/obrazki/. To opcja w "Zaawansowanych ustawieniach plików i miniatur".
Ustawienia zostały zapisane. Wracam do Wsadowego ładowania plików. Niby zmienił się folder na albums/obrazki/, ale gdy odnajduje w nim /fotobene/, nadal przed OK. jest popielato. Nic to. Klikam OK. Znowu słynny komunikat uprawnień:

Uwaga: skrypt nie może pisać w tym katalogu, musisz zmienić jego uprawnienia na 755 lub 777 zanim dodasz pliki!

Bzdura - sprawdziłam i wszędzie jest 755! Ja już nie wiem.
Klikam "Wstaw wybrane pliki" (ale bez przekonania). Szybko pojawiają się komunikaty - wszędzie takie same: NA, czyli no album. Wracam i poprawiam się (chyba wybierałam, nie?).
Jest jak wół: w wybranym albumie "2005 - Turbacz". Ponawiam "Wstaw wybrane pliki". To samo. Od góry do dołu 22 razy NA. Dobra, utworzę inny album, np. fotobene. Ha, ha. Mój ukochany PlusGSM:

Program Internet Explorer nie może wyświetlić witryny sieci Web

Odśwież. Odświeżył! Dodałam drugi album. Teraz mam dwa i oba puste: Fotobene i 2005 - Turbacz.
W Fotobene klikam "Edytuj pliki". Informacja: Brak pliku do wyświetlenia.
Dobra, to "Wsadowe dodawanie plików". Znowu wybierz/proszę wybrać katalog. Znowu OK. za popielatym folderem.

3:28

Robię jeszcze porządek w folderze fotobene, bo przez te opisy muszę ręcznie zaznaczać 22 pliki. Dobra.
Po ponownym "musisz zmienić uprawnienia" zmieniam, ale tym razem z 755 na 777 (czyli na publiczny dostęp!). Muszę tylko pamiętać, żeby to odkręcić.
Klikam "Wstaw wybrane pliki". No proszę, OK., OK., OK. i td. Pięknie.
Klikam teraz "Podgląd miniatur". Dziadowskie je zrobił, ale zrobił. Idę na pierwszą stronę i podglądam album.
Najpierw z 1. strony usuwam pusty album "2005-Turbacz". Usunięto. Wracam do "Fotobene". Teraz dodaję opisy zdjęć.
W opisie mogę:
Pomoc - bbcode
Możesz użyć następujących kodów:
Ale różności.
Dzisiaj zrobię jeszcze opisy do 22 zdjęć. Pierwsze już zrobiłam.

3:51

Jeszcze 21. Ale nie podoba mi się, że pod miniaturkami jest cały opis. Najpierw to zmienię.
Dobra. Przy okazji jeszcze parę parametrów pozwiedzałam i pozmieniałam.
Na 1. stronie teraz jest lepiej. No to opisuję.
Dość to się dzieje upierdliwie: po opisaniu zdjęcia wracam na stronę miniatur (1), z niej wchodzę na stronę podglądu następnego zdjęcia (2), gdzie dopiero mogę kliknąć opcję "Edytuj informację o pliku" (3). Dwa ekrany po drodze zupełnie niepotrzebne z powodu braku nawigacji na ekranie edycji. Trudno.

4:18

Zrobiłam cztery (z poprawkami). Dłubię dalej.

4:27

W końcu trafiłam na ekran, gdzie jest cała galeria i mogę po kolei zmieniać wszystkie informacje! Polecenie nazywało się "Edytuj pliki"! Teraz pójdzie szybciej (za oknem świta).

4:43

Wschód jest czerwony (pieśń chińskich komunistów). Byłam w ogrodzie, wracam do podpisów.
Skończyłam, teraz pogrzebie trochę w wyglądzie. Zaczynam od utworzenia własnego motywu przez skopiowanie istniejącego. Mój będzie się nazywał oczywiście "halusiny".

5:48

Ponieważ jednak na stronie Ustawienia nie widać mojego motywu (pewnie gdzieś jest ich lista, do której powinnam się dopisać), folder halusiny pozostanie kopia rezerwową, a grzebać będę w folderze "classic". Co za różnica?

6:47

Już jest moje logo, zielone tło i wszystko na zielono...
Ważne: tagi bez przecinków!! Inaczej program dodaje raz np. hasło "Ewa" i drugi raz hasło "Ewa,".
Zajrzałam do opcji "Mój profil". Dodałam coś-tam i przy zatwierdzaniu wykrzaczył komunikatem: "Już inny użytkownik użył tego adresu e-mail, musisz użyć innego", czy coś takiego (cytuję z pamięci). A tych użytkowników ma raz.

7:49

Jeszcze chwilę tu pogrzebię i idę spać...

sobota, 14 lipca 2007, 4:45

Dzisiaj wstawiam album Elwiry. Znowu nie przyjmuje chmoda 755, muszę zmienić na 777 (zapomniałam o tym).

12:04

I dobrze, tylko 6 nie weszło.

poniedziałek, 16 lipca 2007, 00:32

Dodaję grupę.
Ekran: Panel kontrolny grup
Tutaj definiuję, co może, a czego nie może członek grupy.
Quota [miejsce na dysku] - dotyczy tylko grup, w których dozwolone jest dodawanie galerii użytkowników. Miejsce na dysku obejmuje zarówno pliki załadowane przez użytkownika do własnych galerii, jak też pliki dodane przez niego do galerii publicznych. Grupa anonymous określa, co mogą użytkownicy niezarejestrowani.

18:21

Nazwa własnego łącza
Służy do utworzenia własnego łącza, które pojawi się w menu. Nazwa tu podana stanowi nazwę opcji w menu lub przycisku. Jeśli takie łącze jest niepotrzebne, należy pozostawić pole puste.

Adres własnego łącza

Adres URL, pod który będzie skierowana przeglądarka po kliknięciu przycisku "Nazwa własnego łącza" w głównym menu. Można tu zastosować dowolny poprawny adres strony www. Jeśli takie łącze jest niepotrzebne, należy pozostawić pole puste.

Ścieżka do własnego nagłówka na stronie

Opcjonalna względna ścieżka do własnego pliku nagłówka. Za pomocą tej opcji można fragmenty kodu spoza CPG dołączać do motywu, np. ogólna nawigację, włączoną do całej witryny. Można dołączać tylko ścieżki względne (czyli widziane z głównego katalogu instalacji Coppermine) - a nie bezwzględne, czy adres innej strony www. Opcja ta zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, znających trochę język PHP. Uwaga: nie wolno dołączać pełnych stron w HTML, zawierających html-owskie nagłówki i stopki (tagi head czy body), ponadto dołączony plik nie może manipulować plikiem nagłówka, np. odczytując obce cookie (nie zapisane przez Coppermine).

Ścieżka do własnej stopki na stronie

Opcjonalna względna ścieżka do własnego pliku stopki. Dotyczą go te same uwagi, co pliku nagłówka. Próby nieudane. Nie wiem, czy nie wchodzi stat4u, czy też google adSense. A może oba - czy oba chcą odczytać cookies?

Miniaturki

Ustalam wymiar (wysokość lub szerokość), którego dotyczy poniższe ograniczenie.
Ustawiam w pikselach maksymalną wielkość określonego wymiaru miniatury.
Nie, zrobię to w FastStone Photo Resizer. Nota bene: tenże FastStone Photo Resizer potrafi dodawać znaki wodne!

Album na hasło

W odróżnieniu od albumów dostępnych dzięki pozwoleniom poszczególnych grup, albumy dostępne na hasło umożliwiają dostęp niezalogowanym użytkownikom (czyli gościom), którym udostępniono to hasło. Przydaje się to na przykład w ustawieniach albumu rodzinnego. Można też zastosować odpowiedź na wybrane pytanie, np. Jakie było panieńskie nazwisko cioci Kloci? Rozesłanie hasła czy odpowiedzi na pytanie odbywa się np. przez e-mail.
Uwaga: album z ustawionym hasłem automatycznie w polu "Album mogą przeglądać" ma włączaną opcję "Tylko ja". Zmiana na cokolwiek innego wymaga zdjęcia hasła. Ale... Jak tak robię, to bez zalogowania nie widać tego albumu w ogóle! Zmieniam. Teraz mam użytkownika zforum z grupy bb, a ta grupa ma przydzielony album 2007-07 Kożuszki. Po zalogowaniu tego użytkownika album jest widoczny.

wtorek, 17 lipca 2007, 2:16

Hasło na galerię mi nie wyszło, ale udało się rozesłać login użytkownika. Prawdopodobnie mogą być kłopoty, jeśli kilka osób jednocześnie będzie chciało wejść do galerii.

Reklamy Google adSense

Według instrukcji z dokumentacji: Wstawiłam je, kopiując plik ads.html na koniec pliku template.html w szablonie Classic. Wygląda na to, że dobrze.

Zobacz: Dodawanie zdjęć do galerii Coppermine


 
Aktualizacja 14-09-2007